Δείκτες / Μετοχές

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου: Ασημένιο μετάλλιο για τον Ν. Ανδρικόπουλο

Πηγή: Eurokinissi

Ο Νίκος Ανδρικόπουλος έφερε το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου που διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη. Ο 26χρονος Έλληνας αθλητής με ένα καταπληκτικό άλμα στα 16,58μ. κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό του τριπλούν.

Ο αθλητής του Δημήτρη Βασιλικού έκανε έναν σταθερό αγώνα και πέτυχε τη μεγάλη του επίδοση στο πέμπτο άλμα του βάζοντας μεγάλη πίεση στους αντιπάλους του. Ουσιαστικά, ο μόνος που πραγματικά απείλησε να του πάρει το αργυρό μετάλλιο ήταν ο Γερμανός Χες, ο οποίος όμως στην τελευταία του προσπάθεια έκανε άλμα στα 16,47μ.. Πλησίασε μεν, αλλά όχι τόσο για να του στερήσει τη δεύτερη θέση.

To τρομερό άλμα του Ανδρικόπουλου

Ο Ανδρικόπουλος πανηγύρισε τη σπουδαιότερη στιγμή στην καριέρα του καθώς πρόκειται για το πρώτο του μετάλλιο σε μια μεγάλη διεθνή διοργάνωση.

Άρχισε με άλμα στα 16,20μ., συνέχισε με δύο άκυρα καθώς ρίσκαρε για το μεγάλο άλμα. Στο τέταρτο άλμα πήδηξε στα 16,32μ. και στην πέμπτη του προσπάθεια προσγειώθηκε στα 16,58μ. και στη δεύτερη θέση στην Ευρώπη. Ο Δημήτρης Τσιάμης έκανε έναν πολύ καλό αγώνα τερματίζοντας έβδομος, ενώ στάθηκε άτυχος καθώς του ακυρώθηκε οριακά ένα πολύ μεγάλο άλμα που ενδεχομένως θα τον έβαζε στα μετάλλια...

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο φοβερός και τρομερός Πιτσάρντο, ο οποίος κέρδισε πηδώντας ένα μέτρο πιο μακριά απ' τον δεύτερο Ανδρικόπουλο. Ο Πορτογάλος έκανε άλμα στα 17,60μ..

Ημερησία στο Google News Ακολούθησε την Ημερησία στο Google News!