• Τζίρος: 149,82 εκ €
Δείκτες / Μετοχές

ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Η μάχη του Τσιτσιπά στο Παρίσι

Τεράστιο παιχνίδι έδωσε στο court Philippe-Chatrier στην γαλλική πρωτεύουσα ο έλληνας πρωταθλητής Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος αν και προηγήθηκε με 2-0 στα σετ, τελικά έχασε στο 5ο σετ με 6-4 από τον μεγάλο Νόβακ Τζόκοβιτς.

«Προσπάθησα όσο περισσότερο μπορούσα. Με όλες μου τις δυνάμεις. Πρώτη φορά έπαιξα στον τελικό. Είμαι πολύ χαρούμενος με την διαδρομή μου μέχρι σήμερα. Ο Νόβακ έχει δείξει τι αθλητής είναι. Και πρέπει να πω ότι εμπνέομαι από τα πράγματα που έχει πετύχει και θα είμαι ευγνώμων αν πετύχω τα μισά από ότι έχει πετύχει εκείνος. Ελπίζω να επιστρέψω εδώ και να δώσω ένα ωραίο θέαμα και πάλι», ήταν οι πρώτες δηλώσεις του Στεφανου Τσιτσιπά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κέρδισε το πρώτο σετ που διήρκεσε 68 ολόκληρα λεπτά με γεμάτα game και ένα tie break θρίλερ. Ο Τζόκοβιτς υπερασπίστηκε επάξια τον τίτλο Νο 1 του κόσμου αλλά ο Έλληνας αθλητής έδειξε από νωρίς να θέλει όσο τίποτε άλλο τον τίτλο του Γκραν Σλαμ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς με ασυγκράτητη ψυχική δύναμη κέρδισε και το δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 2-0 του Σέρβου αντιπάλου του. Πέτυχε τουλάχιστον 9 άσους με ρεσιτάλ στα σερβίς που είναι το δυνατό του σημείο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος βρίσκεται στο Νο 5 του κόσμου, αντιμετώπισε με σθένος το Σέρβο επικεφαλής της παγκόσμιας κατάταξης, Νόβακ Τζόκοβιτς, στον τελικό του πιό φημισμένου Γκραν Σλαμ, του Ρολάν Γκαρός στο Παρίσι.

Στο τρίτο σετ επικράτησε ο Νόβακ Τζόκοβιτς με 6-3 επιτείνοντας το θρίλερ στην γαλλική πρωτεύουσα.

Στο τέταρτο σετ κι ενώ ο αγώνας είχε ήδη διαρκέσει πάνω από 3 ώρες, ο Τσιτσιπάς αναζήτησε την νίκη, αλλά ο Τζόκοβιτς έδειχνε ψύχραιμος και έτοιμος να επανέλθει στον αγώνα. Ο Σέρβος ήθελε να γίνει ο πρώτος τενίστας που θα έχει κατακτήσει δυο τίτλους από το κάθε Γκραν Σλαμ μετά το 1969. Τελικά επικράτησε με 6-2 του έλληνα πρωταθλητή.

Όλα κρίθηκαν στο 5ο και τελευταίο σετ που αποδείχθηκε εξίσου θρίλερ. Τελικά επικράτησε ο Σέρβος πρωταθλητής με 6-4 κατακτώντας το τρόπαιο του Ρολάν Γκαρός.

Όλος ο κρίσιμος αγώνας εξελίχθηκε ως εξής

Αντιμέτωπος με την μεγαλύτερη πρόκληση της καριέρας του, βρίσκεται  ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ισοπαλία με 2-2 στα σετ για τους δυο μεγάλους τενίστες στο court Philippe-Chatrier στην γαλλική πρωτεύουσα. Μεγάλο παιχνίδι από τον Έλληνα πρωταθλητή που προηγήθηκε με 2-0. Επέστρεψε ο Σέρβος και πήρε τα επόμενα δυο σετ.

• Ο πιο κρίσιμος πόντος του 5ου σετ πάει στον Τσιτσιπά 4-3 το σκορ επανακάμπτει ο Έλληνας πρωταθλητής

Στην πιο κρίσιμη στιγμή του αγώνα ο Τσιτσιπάς φαίνεται να ανακτά τις δυνάμεις του - Ένα break τον χωρίζει από τον Σέρβο πρωταθλητή

Τέταρτο σετ

Μεγάλο παιχνίδι από Τσιτσιπά που προηγείται με 2-1 στα σετ. Έχει πετύχει 9 άσους με ρεσιτάλ στα σερβίς που είναι το δυνατό του σημείο.

Ξεκίνησε το κρίσιμο τέταρτο σετ. Αν ο Τσιτσιπάς κρατήσει όλα τα service game του είναι πιθανό να κερδίσει

Ο Τζόκοβιτς δείχνει ψύχραιμος και έτοιμος να επανέλθει στον αγώνα

Το τέταρτο σετ θα καθορίσει αν θα κριθεί σε 5ο σετ ο αγώνας ή το πολυπόθητο έπαθλο θα πάει στον Τσιτσιπά

• Ξεκίνησε το πρώτο game του κρίσιμου τέταρτου σετ στο court Philippe-Chatrier στην γαλλική πρωτεύουσα
  • Έσπασε το σερβίς του Τσιτσιπά ο Τζόκοβιτς 1-0 το σκορ στο πρώτο game
  • Αποφασισμένος ο Σέρβος να επανέλθει : 2-0 ο Τζόκοβιτς
  • Στα 7.30 λεπτά το κρίσιμο τρίτο game
  • Στο 3-0 ο Τζόκοβιτς
  • Ο Τζόκοβιτς θέλει να γίνει ο πρώτος τενίστας που θα έχει κατακτήσει δυο τίτλους από το κάθε Γκραν Σλαμ μετά το 1969 - Με ψυχραιμία προηγείται 3-0 στο τέταρτο κρίσιμο σετ

Τρίτο σετ

Ο Έλληνας πρωταθλητής κέρδισε και το δεύτερο σετ και προηγείται πλέον με 2-0 του Σέρβου αντιπάλου του - Όλα κρίνονται στο τρίτο σετ που μόλις ξεκίνησε στο court Philippe-Chatrier στην γαλλική πρωτεύουσα

• Παίρνει το τρίτο σετ ο Τζόκοβιτς με 6-3. Θρίλερ στο Παρίσι

Μεγάλο παιχνίδι από τον Έλληνα πρωταθλητή που προηγείται με 2-1 στα σετ. Έχει πετύχει 9 άσους με ρεσιτάλ στα σερβίς που είναι το δυνατό του σημείο.

Ξεκινάει σε λίγο το κρίσιμο τέταρτο σετ. Αν ο Τσιτσιπάς κρατήσει όλα τα service game του είναι πιθανό να κερδίσει

• Πήρε και το δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς με σκορ 6-2. Ρεσιτάλ δίνει στο Παρίσι ο Έλληνας αθλητής

Με 2-0 υπέρ του μπαίνει στο τρίτο σετ ο Έλληνας αθλητής που γράφει ιστορία στο court Philippe-Chatrier στην γαλλική πρωτεύουσα

Πρώτο σετ

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε την μεγάλη ανατροπή και κέρδισε το πρώτο σετ που διήρκεσε 68 ολόκληρα λεπτά με γεμάτα game και ένα tie break θρίλερ. Ο Τζόκοβιτς υπερασπίζεται επάξια τον τίτλο Νο 1 του κόσμου αλλά ο Έλληνας αθλητής δείχνει να θέλει όσο τίποτε άλλο τον τίτλο του Γκραν Σλαμ

Ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος βρίσκεται στο Νο 5 του κόσμου, αντιμετωπίζει το Σέρβο επικεφαλής της παγκόσμιας κατάταξης, Νόβακ Τζόκοβιτς, στον τελικό του πιό φημισμένου Γκραν Σλαμ, του Ρολάν Γκαρός στο Παρίσι.

• Δυναμικό ξεκίνημα από τον Τσιτσιπά, με 3 άσους προηγείται 1-0
  • Ισοφάρισε ο Τζόκοβιτς : 2-2 το σκορ
  • Πέρασε μπροστά ο Τζόκοβιτς με 3-2
  • Προβάδισμα Τσιτσιπά με 4-3
  • Ισοπαλία και πάλι σε έναν αγώνα θρίλερ με γεμάτα game : 4 - 4
  • Ο Τσιτσιπάς κάνει το ντεμπούτο του στον τελικό του Ρολάν Γκαρός με μια σειρά από άσσους - Ο Έλληνας αθλητής εκμεταλλεύεται το δυνατό του σημείο που είναι το σερβίς

Ο Τσιτσιπάς γράφει ιστορία

Στο παρελθόν, οι δύο τενίστες έχουν αναμετρηθεί επτά φορές, με τον Τζόκοβιτς να μετρά πέντε νίκες.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς γράφει ιστορία, αφού πρώτη φορά Έλληνας, βρίσκεται στον τελικό Γκραν Σλαμ.

Τόσο ο 23χρονος Τσιτσιπάς, όσο και ο 34χρονος Τζόκοβιτς, έχουν παίξει σπουδαίο τένις στα κορτ της γαλλικής πρωτεύουσας. Από την αρχή της διοργάνωσης, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους, μέχρι τους ημιτελικούς, όπου έδωσαν μεγάλη «μάχη» για να πάρουν την πρόκριση. Ισως η διαφορά ηλικίας και η κόπωση, να διαδραματίσουν καταλυτικό ρόλο, στην περίπτωση που το τρόπαιο δεν κριθεί στα τρία σετ. Σε κάθε περίπτωση πάντως, αναμένεται ένας αγώνας, όπου κυρίαρχο στοιχείο θα είναι η διαχείριση του πνεύματος, δεδομένου ότι ο Σέρβος έχει τεράστια εμπειρία και ο Τσιτσιπάς, συνδυάζει τον ενθουσιασμό της ηλικίας, με την στοχοπροσήλωση και την συγκέντρωση σε κάθε στιγμή του αγώνα.

Ημερησία στο Google News Ακολούθησε την Ημερησία στο Google News!